Pasažieri

Menu
  • www.berniem.csdd.lv
  • 67025777
  • Ceļu Satiksmes Drošības Direkcija Rīga, S.Eizenšteina iela 6 berniem@csdd.gov.lv

Pasažieri ir tie satiksmes dalībnieki, kuri nav vadītāji, bet brauc uz velosipēda, mopēda, motocikla, vieglajā automašīnā vai kravas automašīnā. Pasažieri ir arī autobusā, trolejbusā vai tramvajā, bet par tiem stāstīts citā sadaļā.

Katrā transportlīdzeklī pasažieriem ir jāievēro savi drošības pasākumi.

Ar velosipēdu drīkst pārvadāt pasažierus tikai pilngadīgas personas un pasažierim ir jāsēž speciālā krēsliņā un kājām nepieciešams speciāls atbalsts. Ļoti svarīgi, lai pasažiera kājas netīši neieķeras riteņa spieķos. Ir arī noteikts, ka pasažieris uz velosipēda nedrīkst būt vecāks par 7 gadiem (līdz skolas vecumam). Sākot skolas gaitas, jādomā par savu braucamo un kopā ar vecākiem jāmācās satiksmes noteikumu prasības velobraucējiem. Kopīgos braucienos vislabāk apgūt nepieciešamās riteņbraucēja iemaņas. Ja esi nolēmis kļūt par velosipēdistu, ieskaties sadaļā Velosipēdu vadītāji.

Tomēr vēl aizvien redzams, ka par pasažieriem uz velosipēda sēžas daudz vecāki bērni un jaunieši, pie tam nesēž krēsliņā, jo nevar taču tajā nemaz ietilpināties. Viņi to mēģina darīt uz bagāžnieka vai velosipēda rāmja – stāvot kājās vai sēžot. Te reizēm izdomai nav robežu, bet jāatceras, ka visi šie gadījumi ir ļoti bīstami!

Jauka iespēja ir būt par pasažieri velosipēda piekabē, kas speciāli izgatavota pasažieru pārvadāšanai. Tajā ir speciāla drošības josta un ērta sēdēšana. Arī velosipēdu bērnu krēsliņiem ir drošības jostas, kas pasargā mazo braucēju no iespējas netīši novelties no sava sēdekļa.

Mopēda un motocikla pasažieriem savi noteikumi – galvā jābūt aizsprādzētai ķiverei un transportlīdzeklim ir jābūt paredzētam pasažieru pārvadāšanai. Uz mopēda, motocikla, tricikla, kvadricikla vai sniega motocikla atļauts vest bērnus gadījumu, ja bērns var noturēt līdzsvaru un aizsniegt kāju atbalstus vai sēž uz viņa vecumam un svaram atbilstoša sēdeklīša.

Vieglajos transportlīdzekļos pasažieriem, kuru sēdvietas aprīkotas ar drošības jostām, braukšanas laikā jābūt piesprādzētiem. Bērniem noteikti ir jāsēž viņu vecumam un augumam atbilstošā bērnu krēsliņā, kurā jāpiesprādzējas.

 

 

 

Ja bērna augums nepārsniedz 150 cm, jālieto viens no šādiem drošības līdzekļiem:

  • Bērnam piesprādzētam jāatrodas bērnu sēdeklītī, kas ar drošības jostu piesprādzēts pie pasažieru sēdekļa;
  • vai bērnam jāsēž uz paliktņa un jābūt piesprādzētam ar drošības jostu.

Ja vieglā automobiļa priekšējā sēdeklī nav drošības jostas, tad bērniem, kas jaunākie par 14 gadiem, šajā sēdvietā braukt aizliegts.

 

 

 

 

 

 

 

Pasažieriem aizliegts:

  • braukšanas laikā traucēt transportlīdzekļa vadītāju vai novērst viņa uzmanību;
  • atvērt braucoša transportlīdzekļa durvis;
  • atvērt apturēta transportlīdzekļa durvis, ja tas apdraud ceļu satiksmes drošību vai traucē citus ceļu satiksmes dalībniekus.

 

Pasažierus kravas automobiļos atļauts pārvadāt tikai šim nolūkam paredzētajās sēdvietās, bet autobusos – arī šim nolūkam paredzētajās stāvvietās.

 

Atceries! Pasažieriem jābūt disciplinētiem un jāseko vadītāja norādījumiem.

 

To kā droši braukt transportlīdzeklī esam noskaidrojuši, bet kā iekāpt un izkāpt?

Iekāpt un izkāpt no auto vajadzētu tikai no ietves puses, jo izkāpjot esi gājējs un gājēja vieta ir ietve. Tu no transportlīdzekļa uzreiz pāriesi uz savu drošo vietu – ietvi. Pretējā gadījumā tu izkāpsi uz brauktuves, kas nemaz nav domāta gājējiem.

 

 

 

Skatīts: 5191