Velosipēdu vadītāji

Menu
  • www.berniem.csdd.lv
  • 67025777
  • Ceļu Satiksmes Drošības Direkcija Rīga, S.Eizenšteina iela 6 berniem@csdd.gov.lv

Kas ir velosipēds?

Transportlīdzeklis, kas paredzēts braukšanai, izmantojot cilvēka muskuļu spēku. Velosipēds var būt aprīkots arī ar elektromotoru.
Velosipēdam jābūt tehniskā kārtībā un aprīkotam ar bremzēm. Braucot diennakts tumšajā laikā vai nepietiekamas redzamības apstākļos, velosipēdam abos tā sānos, riteņu abās pusēs, jābūt aprīkotam ar gaismas atstarotājiem, priekšpusē jābūt aprīkotam ar baltu atstarotāju, bet aizmugurē ar sarkanu atstarotāju, kā arī priekšpusē jādeg baltas gaismas lukturim, bet aizmugurē – sarkanas gaismas lukturim. Ja lukturu nav vai tie nedarbojas, velosipēda vadītājam jābūt tērptam atstarojošā vestē vai apģērbā ar labi redzamiem gaismu atstarojoša materiāla elementiem.

 

 

Pie velosipēda iegādes svarīgi ir izvēlēties pareizo rāmja augstumu. Tas būtu jādara sekojoši :

• uzsēdies uz velosipēda un novieto abas kājas uz zemes,

• pārliecināties, ka tev ir ērti.

 

 

 

Kas ir velosipēda vadītājs?

Ja Tev ir velosipēds un esi nolēmis ar to braukt, Tu kļūsti par velosipēda vadītāju. Bet braukt ar velosipēdu patstāvīgi pa ceļu atļauts no 10 gadu vecuma, ja nokārtots velosipēda vadītāja eksāmens un iegūta velosipēda vadītāja apliecība. Bērniem līdz 12 gadu vecumam obligāti jālieto aizsargķivere. Tai ir labi jāpieguļ galvai, jābūt cieši piesprādzētai tā, lai nevarētu nobīdīties nevienā virzienā. Tad ķivere būs tavs sargs, ja radīsies kritiens, saskriešanās ar citu braucēju, u.c.

 

Svarīgs nosacījums drošai braukšanai ir noregulēts sēdeklis:

augstums – jāapsēžas uz sēdekļa, jānovieto kājas uz pedāļiem, labai kājai jābūt nostieptai, kad pedālis atrodas lejas pozīcijā;

slīpums – sēdeklim jāatrodas paralēli zemei;

stūre – tai jābūt vienādā augstumā ar sēdekli vai mazliet zemākai, ķermenim un rokai uz stūres jāveido 90 grādu leņķis.

Atceries! Pareiza braukšana pozīcija ir obligāts drošības priekšnosacījums, jo tā ļauj :

• nodrošināt pareizu līdzsvaru;

• ātri un precīzi veikt darbības ar stūri, bremzēm un skaņas signālu;

• mazināt noguruma ceļā.

 

 

 

Ja lukturu nav vai tie nedarbojas, velosipēdam obligāti priekšpusē jābūt aprīkotam ar baltu atstarotāju, bet aizmugurē ar sarkanu atstarotāju un velosipēda vadītājam jābūt tērptam apģērbā (vestē) ar labi redzamiem gaismu atstarojoša materiāla elementiem
Skatīts: 29773