Ieeja

CSDD teorijas eksāmenos ieviesīs nebijušu jaunumu - video jautājumus

Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD) teorētiskajā eksāmenā ieviesīs nebijušu jaunumu – video jautājumus, kas būs pietuvināti reālām dzīves situācijām uz ceļa. Video jautājumi eksāmenā tiks iekļauti no 2018.gada 1.marta, savukārt CSDD piedāvā interesentiem ar tiem iepazīties un izmēģināt jau šobrīd.

Lai satiksme būtu droša, mūsdienās nepietiek vien tehniski labi vadīt transportlīdzekli vai zināt un ievērot ceļu satiksmes noteikumus. Ne mazāk svarīgi ir mācēt izprast dažādas satiksmes situācijas, spēt paredzēt riskantu situāciju veidošanos, ieraudzīt bīstamību un attiecīgi reaģēt uz to, kā arī sadarboties ar citiem satiksmes dalībniekiem.

Attīstoties tehnoloģijām, CSDD izveidojusi eksāmena video jautājumus, kas uzlabos autovadītāju apmācības procesu, palīdzēs tiem prognozēt un atpazīt bīstamas satiksmes situācijas, paaugstinot kopējo satiksmes drošību un kultūras līmeni uz ceļa. Satiksmes situācijas dinamiska attēlošana teorētiskajā eksāmenā ir jaunievedums vadītāju sagatavošanā un Latvija ir viena no pirmajām valstīm, kas to ieviesīs.

Video jautājumos attēlotās situācijas ir reālistiskas, ar kurām ikdienā var sastapties jebkurš autovadītājs un sniegto atbilžu vērtēšanas pamatā ir kompetences vērtēšanas principi, kas jau vairākus gadus ir ieviesti un sekmīgi darbojas vadīšanas eksāmenos.

Paredzēts, ka katrā eksāmenā tiks ieviesti trīs video jautājumi par šādām tēmām: ceļš un laikapstākļi, bīstamību paredzēšana ceļu satiksmē, kā arī satiksmes kultūra. Visas šīs tēmas jau šobrīd ir iekļautas apmācības programmā, bet video jautājumi uzskatāmā veidā ļaus tās ietvert apmācībā un teorijas eksāmenos.

Video jautājumi būs pieejami ne tikai autoskolām un to audzēkņiem, bet arī pārējai sabiedrībai. Ar video jautājumiem interesenti var iepazīties šeit: https://csnt2.csdd.lv/

Teorētiskā eksāmena cena un ilgums nemainīsies, kā arī netiks pagarināts apmācības laiks.

Video jautājumi tiks izmantoti arī dažādos CSDD izglītības projektos, kā arī sabiedrībai skaidrojot situācijas ceļu satiksmē.

Paglāba tikai daži centimetri.....

 

 

Norvēģijā uzņemts video demonstrē, ka bērnu no lielas traģēdijas glāba šofera izcilā reakcija. Atgādinām, ka izkāpjot no sabiedriskā transporta, jāļauj tam aizbraukt un tad jāpieņem lēmums par ielas vai ceļa šķērsošanu.(NEW WORLD ievietots video klips)

Mūzikas klausīšanās, steiga un neuzmanība – gājēju netikumi, kas traucē autovadītājiem

 

Gada tumšākajā, līdz ar to ceļu satiksmē bīstamākajā laikā, Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD) sāk informatīvi izglītojošu kampaņu par gājēju drošību pilsētā “REDZI – PAREDZI!” Kampaņas mērķis ir pievērst autovadītāju uzmanību potenciāla riska situācijām pilsētās un iepazīstināt vadītājus un gājējus ar bīstamu situāciju priekšvēstnešiem.

Kampaņas pamatā ir pieredzējušu autovadītāju atziņas par drošāku braukšanu, jo līdz ar pieredzi veidojas teju vai sestā maņa – redzot noteiktus apstākļus, spēt paredzēt riskantas situācijas. Profesionāli taksometru vadītāji, preču piegādātāji un autoskolu instruktori – cilvēki, kas lielāko dienas daļu pavada pie auto stūres*, dalās atziņās par situācijām, kad jābrauc īpaši uzmanīgi, un par gājēju (ne)paredzamo uzvedību uz ielas:

 1. Gājējs, kurš klausās mūziku austiņās, var būt ceļu satiksmei bīstams – viņš ir “izslēdzis” vienu no savām maņām – daļēji novērsis uzmanību no ceļa un nedzird tuvojošās briesmas.
 2. Sabiedriskā transporta pieturvietu tuvumā jārēķinās, ka gājēji, pamanot transporta tuvošanos, mēdz mainīt iešanas virzienu vai pat strauji šķērsot ielu. Cenšoties paspēt uz transportu, cilvēki var kļūt neuzmanīgi vai rīkoties neparedzami.
 3. Sastrēgumu laikā gājēji, kas šķērso ielu tam neparedzētās vietās, mēdz pēkšņi starp automašīnām iziet uz braucamās daļas, pietam diennakts tumšajā laikā to īpaši grūti pamanīt pretimbraucošo auto gaismu dēļ.
 4. Tirgu, iepirkšanās centru un kultūras iestāžu tuvumā gājēji var pēkšņi doties pretējā virzienā vai nepamanīt tuvojošos auto, jo, nesot iepirkumu maisiņus vai domājot par citām lietām, uzmanība ceļam tiek pievērsta mazāk.
 5. Gājēji reizēm pārsteidzīgi iziet uz braucamās daļas, nerēķinoties ar bremzēšanas ceļa garumu, īpaši aktuāla šī problēma ir rudenī un ziemā, kad ielas ir slidenas. Tādēļ pieredzējuši vadītāji ievēro laikapstākļiem atbilstošu ātrumu.
 6. Īpaši Rīgas un citu pilsētu centrā jāuzmanās krustojumos, kur satiksmi regulē luksofori, jo steidzīgākie gājēji šķērso ielu arī tad, kad zaļais signāls vēl nav iededzies vai ir nupat izdzisis.
 7. Tumšās un ēnainās ielās jāizvērtē katra pamanītā kustība, jo tumšas krāsas apģērbā bez atstarotājiem gājēji ir ļoti grūti pamanāmi pat pilsētā, kur ieslēgts ielu apgaismojums.

Šī gada desmit mēnešos bojā gājuši 33, bet ievainoti 722 gājēji. Lai gan statistika pamazām uzlabojas, ceļu satiksmes negadījumos cietušo gājēju skaits joprojām ir liels. Pēc CSDD apkopotās informācijas īpaši daudz (88%) ceļu satiksmes negadījumos cietušie gājēji reģistrēti pilsētās un apdzīvotās vietās. Pietam ievērojams skaits bojāgājušo reģistrēts tieši diennakts tumšajās stundās.

*CSDD pateicas par pieredzes stāstiem, ko snieguši BalticTaxi un Rīgas taksometru parka taksometru vadītāji, autoskolu Einšteins un DBS instruktori, Velokurjers.lv un Messenger.lv kurjeri.

Papildu informācija:

CSDD Sabiedrisko attiecību daļa

Tālrunis: 67025730

E-pasts: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Mājas lapa: www.csdd.lv

Twitter: @csdd_lv

Atstarotājs glābj dzīvību

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) pārstāve Inga Vītola informēja, ka 9.novembrī Rīgā diennakts tumšajā laikā automašīna uz gājēju pārejas aizķēra deviņus gadus vecu zēnu. Visticamāk zēns ir pamanīts par vēlu, jo novembris ir viens no tumšākajiem gada mēnešiem. Tas ir laiks, kad īpaši jāpadomā, vai esam gatavi būt pamāni un droši ceļa satiksmē diennakts tumšajā laikā..

  Lūk, daži jautājumi, uz kuriem meklējam atbildes kopā:

 Kad gājējiem un velosipēdistiem jālieto atstarotāji?

Diennakts tumšajā laikā.

Kādēļ atstarotāji ir nepieciešami?

Lai autovadītāji tumsā mūs varētu laicīgi pamanīt, noreaģēt un apbraukt gājēju vai velosipēdistu.

Autobraucēji tumšajā laikā gājēju bez atstarotāja pamana tikai pašā pēdējā brīdī, kad gājējs atrodas vairs 25-40 m attālumā, un tad ir gandrīz neiespējami izvairīties no negadījuma.

Bet gājēju ar atstarotāju autovadītājs pamana jau 140 m un ar tālajām gaismām pat no 400m attāluma.

Tātad gājējus ar atstarotājiem šoferīši pamana daudz agrāk!

Kā būtu pareizi jānēsā atstarotājus?

Vislabāk ir, ja atstarotāji jau ir piešūti pie jūsu apģērba. Bērnu apģērbiem tie parasti ir piešūti gan priekšpusē, gan aizmugurē, gan pie piedurknēm, gan bikšu staru galos.

Ja šāds apģērbs jums nav mugurā, tad kur būtu pareizi piestiprināt apstarotājus?

Atstarotājs jāpiestiprina ķermeņa labajā pusē - ceļa braucamās daļas pusē, bet jāpievērš uzmanība, lai apģērbs nav nosedzis atstarotāju. Atstarotājs nav pamanāms, ja to cieši piestiprina vai piesprauž pie apģērba - tam brīvi jākustas. Atstarotājus ieteicams nēsāt pie:

- pie labās sāna kabatiņas,

- ja tā ir aproce, tad uz labās rokas,

- pie somas,

- ja jums iznāk tumsā bieži pārvietoties pa šosejas malām, tad vislabāk būtu izvēlēties atstarojošās vestes.

 Jāuzmanās, lai atstarojošā aproce nepaslīd zem piedurknes!

Un kā ar mugursomām?

Te jāņem vērā, ka tad, kad jūs mugursomu nesat uz muguras un ejat pa pareizo ceļa pusi – pretī transporta plūsmai, šoferītis to neredz.

 

Bet, ja gadās, ka mums atstarotāju nav - ko darīt šādā gadījumā?

 Tad var izmantot piemēram lukturīti vai mobilā tālruņa lukturīti.

 Vēl būtu noderīgi tumšajā laikā izvēlēties gaišu apģērbu.

 Un vēl! Par atstarotāju nelietošanu policija izsaka brīdinājumu  vai pat var uzlikt naudas sodu!

 Pats galvenais noteikums - atstarotājs pie apģērba ir jāpiestiprina tā, lai tas noķertu automašīnas gaismas staru.


 Esi apzinīgs gājējs! Nēsā atstarotājus! Tie glābj Tavu dzīvību!

CSDD aicina jauniešu mācīties satiksmes noteikumus

Satiksmes negadījumu statistika rāda bīstamu situāciju valstī - nepietiekami izglītoti jaunieši uz mopēdiem, motocikliem un velosipēdiem iekļūst negadījumos. Bieži redzam, ka jaunieši izturas vieglprātīgi svarīgās dzīves situācijas, pat tādās, kas saistītas ar viņu un līdzcilvēku veselību un dzīvību. Aizvien vairāk jauniešu pārgalvīgai rīcībai ir traģiski iznākumi. Daudzus jauniešus nevis nezināšana noved pie pārkāpumiem, bet negribēšana ievērot eksistējošās likuma prasības. Jaunieši savas tiesības pārzina labi, bet pienākumu nasta, kurus uzliek sabiedrības normas un likumdošana, viņiem šķiet lieka.
Šodien gan nav arī iespējams ne autoskolās, ne skolās jauniešiem apgūt mopēdu  vadītājiem nepieciešamās zināšanas. Tā jaunieši bez kvalitatīvas izglītības, ar stereotipisko domāšanu un „pūļa sindromu” bieži nokļūst bīstamās situācijās gan paši, gan viņu līdzcilvēki.
Ceļu satiksmes drošības direkcija 1. novembrī uzsāka konkursu vidusskolēniem “Gada jaunais autovadītājs”. Konkursa uzdevums ir audzināt zinošus, domājošus un likumam pakļāvīgus jauniešus.Pirmajās dienās kopš konkursa teorētiskās kārtas sākuma ar lielāko dalībnieku skaitu izcēlušās Zilupes un Vecumnieku vidusskolas, kā arī Liepājas Valsts tehnikums!
Pārējiem atgādinām — lai pretendētu uz bezmaksas satiksmes drošības apmācībām, teorētiskajā kārtā jāpiedalās vismaz trim pārstāvjiem no klases.
Savukārt, maksimālais dalībnieku skaits nav ierobežots — jo vairāk klasesbiedru atbildēs uz testa jautājumiem, jo lielākas izredzes klasei sasniegt labu rezultātu.
Konkurss “Gada jaunais autovadītājs″ tiek finansēts no OCTA prēmijām, to organizē Ceļu satiksmes drošības direkcija un Aģentūra Zebra.

8.novembrī Luksoforiņš viesosies Ādažu vidusskolā

 
Luksoforiņa pasākumā sākumskolas skolēni interaktīvi darbojoties mācīsies par to, kas ir ceļu satiksme un kā tajā jāuzvedas gājējiem, pasažieriem un topošajiem velosipēdistiem. Luksoforiņš skolēniem skaidros:
 • ceļu satiksmes jēdzienus: ietve, brauktuve, ceļa nomale, gājējs, luksofors un to nozīmi,
 • gājēju pienākumus – pārvietošanās iespējas pa ielām un ceļiem, ielu un krustojumu šķērsošanas nosacījumus,
 • satiksmes dalībnieku savstarpējās cieņas un uzmanības jautājumus, kas veicina veiksmīgu un drošu kopējo satiksmi,
 • noskaidros, vai ceļu satiksmē ir arī drošību apdraudoši momenti, kā no tiem izvairīties un nepieļaut savā ceļā.
Katra diena skolēniem uz ceļa ir zināšanu pārbaude. Tādēļ ir ļoti svarīgi, ka bērni jau no 1. klases veido pareizu attieksmi pret savu drošību ceļu satiksmē un apgūst ceļu satiksmes noteikumus.
CSDD novēl visiem uz ielas būt drošībā!

Velosipēda vadītāja tiesību iegūšana Rīgas Motormuzejā

 
CSDD Rīgas Motormuzejs piedāvā iespēju nokārtot velosipēda vadītāja eksāmenu un saņemt velosipēda vadītāja tiesības. Velosipēda vadītāja apliecību var iegūt no 10 gadu vecuma, nokārtojot teorijas eksāmenu (testu).
IESAKĀM IZMANTOT: Skolēnu grupai, kārtojot velosipēda vadītāja eksāmenu, ieeja Rīgas Motormuzeja ekspozīcijā - 2.00 EUR  katram dalībniekam.

 

Eksāmena kārtošanai nepieciešams uzrādīt personu apliecinošu dokumentu.

Eksāmenu pieņemšanas un vērtēšanas kārtība:

 • Rīgas Motormuzejā tiek pieņemti individuālie un grupu eksāmeni;
 • Teorijas eksāmens tiek kārtots datorizēti. Eksāmenā ir 10 jautājumi un tie jāatbild 10 minūšu laikā. Eksāmens ir nokārtots, ja pareizi atbildēts vismaz uz 8 jautājumiem. Sekmīgs eksāmens dod iespēju saņemt vadītāja apliecību;

Maksa par eksāmenu:

 • Bezmaksas – kārtojot pirmo reizi;
 • Atkārtota eksāmena gadījumā - 1,08 Euro. Maksājumu par atkārtotu eksāmenu var veikt jebkurā CSDD nodaļā, Rīgas Motormuzejā, Biķernieku trases administrācijas ēkā, kā arī izmantojot e-pakalpojumus.

Pieteikšanās eksāmenam:

Individuāli

 • Lai pieteiktos velosipēda vadītāja eksāmenam, lūdzam zvanīt uz Rīgas Motormuzeja informācijas telefonu: +371 67025856. Pirms došanās uz eksāmenu lūdzam rūpīgi iepazīties ar velosipēda vadītāja eksāmena kārtošanas kārtību.
 • Par iespējām kārtot velosipēda vadītāja eksāmenu citās CSDD nodaļās lūdzam interesēties CSDD mājas lapā.

Grupām

 • Izglītības iestādei, kas sagatavojusi skolēnus velosipēdu vadītāju eksāmenam, jāpiesaka šis pakalpojums CSDD mājas lapā berniem.csdd.lv. Eksāmena pieteikums aizpildāms elektroniski, fiksējot visus eksāmena pretendentus un norādot vēlamo eksāmena norises vietu. Elektroniskajā pieteikumā par eksaminējamajiem jāsniedz sekojoša informācija – vārds, uzvārds un personas kods, kā arī jāpievieno personas foto uz balta fona (JPG formāts).
 • Pēc pieteikuma saņemšanas, CSDD speciālists sazināsies ar izglītības iestādi, lai apstiprinātu eksāmena dienu un laiku.

Sagatavošanās velosipēda vadītāja eksāmenam:

 • Satiksmes drošības nodarbība Rīgas Motormuzejā;
 • CSDD izveidotajā mājas lapā berniem.csdd.lv atrodami dažādi ar velosipēdistiem saistīti uzdevumi un informācija;
 • CSDD mājas lapā: http://csnt.csdd.lv/ pieejams tests, kuru izpildot, var pārbaudīt savas zināšanas un gatavību eksāmena kārtošanai (sadaļā „Jauns eksāmens”, izvēloties „Velosipēdi”). Testa kārtošanas reižu skaitam nav ierobežojumu un tas ir bezmaksas;
 • Izdevniecība „Zvaigzne ABC” sadarbībā ar CSDD izdevusi grāmatu Jaunajam velosipēdistam;
 • Ceļu satiksmes noteikumi: http://likumi.lv/doc.php.

Sestdien Biķernieku trasē Latvijas jaunie automodelisti sacentīsies par Rīgas Motormuzeja kausu

Sestdien, 4.novembrī CSDD Rīgas Motormuzejs un Biķernieku trase sadarbībā ar Izglītības un zinātnes ministrijas Valsts izglītības satura centru (VISC) organizē Latvijas skolēnu sacensības trases automodelismā „Rīgas Motormuzeja kauss”.

Šis ir jau divpadsmitais Latvijas skolēnu čempionāts trases automodelismā, kas norisinās Biķernieku automodelisma trasē.

Par Rīgas Motormuzeja kausu sacentīsies apmēram 80 skolu jaunieši no Valmieras, Jelgavas, Rīgas, Ventspils un citām Latvijas pilsētām. Savus spēkus un vairākos čempionu titulus aizstāvēs arī Rīgas Motormuzeja komandas jaunie automodelisti, kas ik nedēļu apmeklē bērnu un jauniešu tehniskās jaunrades pulciņu Biķernieku kompleksās sporta bāzes administrācijas ēkā.

Sacensības norisināsies 3 modeļu klasēs dažādās vecuma grupās, un kopumā tiks izcīnīti 3 medaļu komplekti un galvenā balva – „Rīgas Motormuzeja kauss”. Sacensību sākums plkst. 10:00. Sacensības notiek Biķernieku kompleksās sporta bāzes administrācijas ēkā, S.Eizenšteina ielā 16.

 

Par trases automodelismu

Trases automodelisms ir tehnisks sporta veids, kur dalībnieki sacenšas ar pašizgatavotiem miniatūriem, elektriski vadāmiem automobiļu modeļiem (mērogā 1:24 vai 1:32), kuri brauc pa speciāli izveidotu trasi ar īpašām rievām jeb sliedēm. Šī aizraušanās jauniešu vidū Latvijā ir ieguvusi lielu popularitāti un ar to iespējams nodarboties ne tikai Rīgā, bet arī Valmierā, Ventspilī, Mazsalacā, Jelgavā, Daugavpilī un vairākās citās pilsētās.

 

 

Papildu informācija:

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

+371 67025888

www.motormuzejs.lv

Vidusskolēnus aicina pieteikties satiksmes drošības apmācībām

1. novembrī sākas Ceļu satiksmes drošības direkcijas organizētais konkurss vidusskolēniem “Gada jaunais autovadītājs”.

 

“CSDD organizē izglītojošus pasākumus dažādām vecuma grupām. Vidusskolēni ir ārkārtīgi būtiska auditorija, jo jau tuvākajā laikā vairums no viņiem kļūs par pilntiesīgiem autovadītājiem -- šis ir pēdējais brīdis atgādināt viņiem par atbildīgu attieksmi pret sevi un citiem satiksmes dalībniekiem,” saka CSDD valdes priekšsēdētājs Andris Lukstiņš.

 

Konkursa pirmajā kārtā dalībnieki aizpilda interneta vietnē www.gadaautovaditajs.lv 15 jautājumu testu. Klase kvalificējas konkursam, ja testu ir izpildījuši vismaz 3 skolēni. Bet testu var pildīt arī visa klase -- tas tikai palielinās iespējas izcīnīt apmācības klātienē, jo rezultātu noteiks klases labākais sasniegums.

Konkursa teorētiskā kārta ilgs līdz 2018. gada marta beigām. Aprīlī un maijā skolās tiks organizētas apmācības klātienē. Trīsdesmit klases/kursi būs izcīnījuši iespēju piedalīties bezmaksas satiksmes drošības apmācībās savā mācību iestādē -- jaunieši varēs izmēģināt frontālās sadursmes stendu un alkohola reibumu imitējošās brilles, lai caur personīgo pieredzi pārliecinātos par drošības jostu lietošanas nepieciešamību, kā arī apreibinošo vielu negatīvo ietekmi uz cilvēka reakcijas un koordinācijas spējām.

 

“Šo konkursu organizējam 16 līdz 18 gadus veciem jauniešiem -- gribu uzsvērt, ka tie ir ne tikai vidusskolu audzēkņi -- ļoti aicinām piedalīties arī tehnikumu, arodskolu un citu vidējās izglītības iestāžu jauniešus,” tā CSDD sabiedrisko attiecību speciāliste Valda Kjaspere.

 

Konkurss “Gada jaunais autovadītājs” tiek finansēts no sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas prēmijām, ko apdrošināšanas sabiedrības katru ceturksni ieskaita biedrības „Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju birojs” kontā.

 

Papildu informācija: www.berniem.csdd.lv un www.gadaautovaditajs.lv.

 

 

 

 

Ielogojies vai izveido kontu